Żeglarski Rajd Lekarzy łódzkiej OIL. Tym razem nam powiało!

XIX Żeglarski Rajd Lekarzy, organizowany przez Komisję Sportu i Rekreacji OIL w Łodzi oraz Klub Żeglarski „Szkwał” za nami. Zgodnie z wieloletnią tradycją, w maju lekarze żeglarze, wraz z najbliższymi (niekiedy płynęły czteroosobowe rodziny), żeglowali w północnej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.  Mimo, że prognozy pogody nie zachęcały do mazurskich wypraw, wszystkie załogi stawiły się do rywalizacji.

Pierwszy dzień rajdu poświęcony był jak zwykle na poznanie i przygotowanie osprzętu jachtów zgodnie z wizją i wyobraźnią sterników oraz ich załóg. Drugi dzień – część sportowa – to  wyścig o Puchar Prezesa OIL w Łodzi. Na starcie stanęło w tym roku 15 jachtów: dziesięć Antil 27 i pięć Antil 26cc. Sternicy losowali łódki już w lutym 2018 r. Pod względem żeglarskim są to jachty o bardzo zbliżonych parametrach, czego najlepszym dowodem jest to, że różne Antile przez wiele kilometrów płynęły burta w burtę.

Padający w początkowej fazie wyścigu deszcz nikomu specjalnie nie przeszkadzał, zwłaszcza że towarzyszył mu silny wiatr. Wyróżniało to tegoroczne regaty od kilku poprzednich, na których walczyliśmy z bezwietrzem. Emocje wynikające ze sportowej rywalizacji w całości rekompensowały „mokrą” pogodę. Trasa regat wiodła od Pięknego Brzegu nad Jeziorem  Święcajty, na Jezioro Mamry pod Węgorzewo, dalej wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Mamry i z powrotem do mety, znajdującej się w punkcie startu. O sile wiatru świadczy fakt, że pierwsi na mecie trasy o długości 25 km, zaplanowanej na całodniową żeglugę, zgłosili się po trzech godzinach. Uczestnicy uznali, że trasa regat była urozmaicona i trudna technicznie, co bardzo ucieszyło organizatorów. Puchar Prezesa OIL w Łodzi zdobyła załoga ze sternikiem Markiem Gajdowiczem. Tuż za nimi na mecie pojawiły się załogi prowadzone przez autor tej relacji i Andrzeja Staszewskiego.

Po sportowych emocjach, wieczorem przy ognisku śpiewano wspólnie szanty, omawiano indywidualne strategie sterników, wspominano najbardziej emocjonujące zdarzenia, planowano przyszłe żeglarskie wypady. Kolejne dwa dni upłynęły przy nadal wietrznej ale słonecznej pogodzie sprzyjającej rekreacyjnemu żeglowaniu.

Za rok czeka nas jubileuszowy XX Żeglarski Rajd Lekarzy, na który zapraszamy wszystkich miłośników żeglarstwa.

 

Paweł Susłowski

 

fot.: Andrzej Staszewski