O nas

Komandor:  Ryszard Golański

Zarząd Klubu Żeglarskiego:

  • Zdzisława Januszkiewicz-Jędrzejczak
  • Ireneusz Juzala
  • Wojciech Rutkiewicz
  • Paweł Susłowski

 

W październiku 2004 roku podczas „Wieczoru z szantami” powołano do życia klub żeglarski „Szkwał”, przy OIL w Łodzi, zrzeszający żeglujących lekarzy oraz innych sympatyków żeglarstwa. Wcześniej imprezy żeglarskie były organizowane przez sekcję żeglarską komisji sportu OIL, która z tą chwilą uległa przekształceniu w klub.

 

Komandorem klubu został Paweł Susłowski a członkami zarządu – Zdzisława Januszkiewicz-Jędrzejczak, Ryszard Golański, Ireneusz Juzala, Paweł Machała.

 

W chwili obecnej klub żeglarski „Szkwał” liczy 53 członków.

 

W trwającym cztery dni Żeglarskim Rajdzie Lekarzy organizowanym corocznie od 2000 roku na Mazurach, którego kulminacją są regaty „O puchar prezesa OIL w Łodzi”, uczestniczyło do chwili obecnej 56 sterników. Na liście rankingowej sterników aktualizowanej corocznie od 2000 roku (aby się na niej znaleźć należy uczestniczyć w regatach minimum dwa razy) znajduje się 37 nazwisk. Równolegle do wyścigu długodystansowego rozgrywanego w głównej klasie jachtów (O puchar prezesa OIL w Łodzi) organizowany jest wyścig w klasie Open, w którym biorą udział lekarze którzy zgłoszą chęć uczestnictwa komandorowi i żeglują na dowolnym typie jachtu. Rajd został zaplanowany jako wspólne żeglowanie (z elementami sportowymi) i biesiadowanie lekarzy i ich rodzin.

 

Niezależnie od Żeglarskiego Rajdu Lekarzy „Szkwał” organizuje regaty „O złotą szeklę” w klasie Omega na Zalewie Sulejowskim.

 

Lekarze, członkowie klubu, reprezentują OIL w Łodzi na żeglarskich mistrzostwach Polski lekarzy w różnych klasach jachtów. Zdobyli oni do tej pory cztery medale mistrzostw Polski i jeden medal na olimpiadzie lekarzy.

 

Głównym spotkaniem członków klubu „Szkwał”, żeglujących lekarzy i ich rodzin oraz sympatyków żeglarstwa, poza regatami, jest organizowany od 2003 roku „Wieczór z szantami”. Wspólne śpiewanie szant, wspominanie minionego sezonu oraz snucie planów na rok następny stanowi o jego uroku.