Nie wiadomo kiedy ten czas upłynął… Tegoroczne regaty odbyły się 25 lat po pierwszych. Pandemia spowodowała, że w tytule widnieje inna liczba. W 2019 roku namówiłem Pawła Susłowskiego do zorganizowania wspólnego wyjazdu na Wielkie Jeziora Mazurskie lekarzy-żeglarzy z łódzkiej izby lekarskiej. Tak zaczęła się historia Rajdu Żeglarskiego OIL. Dwa lata później zorganizowaliśmy jesienne spotkanie braci żeglarskiej – Wieczór z Szantami. W roku 2004, podczas Wieczoru z Sznatami powołaliśmy Klub Żeglarski SZKWAŁ przy OIL w Łodzi. Paweł został jego komandorem i pełnil tę funkcję przez 15. lat. Jest to jedyny tego typu klub w Polsce. Te kilka słów historii były, moim zdaniem, konieczne z racji pięknych jubileuszy.

Tegoroczne spotkanie na wodzie miało miejsce, tradycyjnie, w ostatni weekend maja – 22-26.

Do współzawodnictwa zgłosiło się 20. sterników z załogami. Podstawową klasą jachtów była Antila. W tej klasie odbyły się regaty o puchar Prezesa OIL w Łodzi. Łódki wypożyczaliśmy w Pieknej Górze, bazą była przystań Piękny Brzeg na Święcajtach. Regaty odbywały się w dwóch klasach. O Puchar Prezesa OIL walczono w klasie Antila, na jachtach Antila 27 i 26cc. W klasie open startowały dwie łódki: Maxus i Antila 24. Jednym z warunków sukcesu regat jest pogoda. Tym razem była żeglarska – wiatr i słońce. Wiała „trójka”, więc nie było marudzenia. Trasa wyścigu była nieco inna niż poprzednie. Była dłuższa, dlatego stawka jachtów bardzo się rozciągnęła na jeziorach Święcajty i Mamry. Jak zwykle miejscem ważnym dla kolejności była Brama Kalska – przesmyk między jeziorami. Walka o zwycięstwo toczyła się prawie do samego końca, a dwie czołowe łódki znacznie wyprzedziły konkurentów. Ostatecznie jako pierwsza linię mety przepłynęła załoga, w której sternikiem był Paweł Tranda, kolejną ekipa Pawła Susłowskiego. Swoją żeglarską klasę potwierdził Paweł Kuźniak, trzykrotny zwycięzca naszych regat, który na znacznie mniejszym jachcie – Antili 24 przypłynął jak trzeci. W klasie Antila trzecie miejsce zajął Jarosław Koneczny z Warszawy. Mimo, że typy łódek są takie same, to różnią się one swoją „nautycznością”. Są w różnym wieku i różnią się co do jakości wykonania i ożaglowania. Dlatego zawsze przed regatami dokonujemy losowania jachtów, aby wyrównać szanse. Nieodłączną częścią każdego rajdu są wspólnie spędzane przy ognisku wieczory. Pogoda w tym roku była pod tym względem łaskawa. Amatorzy szantowania mogli to robić do późnych godzin nocnych. Przystań Pikny Brzeg zapewnia po temu dobre warunki. Dlatego po wodzie jeziora Święcajty długo niosły się melodie i słowa żeglarskich i marynarskiech pieśni. Nasze mazurskie spotkania, to spotkania grupy przyjaciół, atmosfera jest świetna, nie ma animozji, ani sporów. Nie oznacza to, że sternicy przechodzą bez reakcji nad błędami kolegów. Zdażył się protest i po jego uznaniu – dyskwalfikacja jednej z załóg. Nie wpłynęło to na atmosferę wieczoru kapitańskiego i ceremonii wręczenia nagród. Cieszy udział w rajdzie młodych sterników i załóg.

Serdecznie dziękuję Pawłowi Susłowskiemu i Michałowi Bobrskiemu za pomoc w zoraganizowaniu regat. Wojciechowi Retkiewiczowi za przygotowanie map i propozycji trasy regat. Podziękowanie kieruję także do kolegów i koleżanek z zaprzyjaźnioniego klubu Szanta z Wielunia. Bez waszej gitarowej gry i liderowania śpiewom inaczej by wyglądały nasze wieczory.

Zwycięzca regat otrzymał puchar przechodni Klubu SZKWAŁ. Puchar Prezesa ORL zostanie wręczony zwycięskiemu sternikowi i jego załodze podczas wrześniowego posiedzenia Rady.

4 październka uroczysty Wieczór z Szantami z okazji 25. lecia regat i 20. lat działania Klubu SZKWAŁ. Spotkanie uświetni występ Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej. To obecnie jeden z najbardzij popularnych zespołów szantowych. Piosenki Andrzeja śpiewają wszyscy polscy żeglarze.

 

Ryszard Golański

Komandor Klubu Żeglarskiego SZKWAŁ

 

Wyniki XXIV Regat o Puchar Prezesa ORL

1. Paweł Tranda

2. Paweł Susłowski

3. Jarosław Koneczny

4. Wiesłw Świętosławski

5. Wojciech Retkiewicz

6. Łukasz Zgoda

7. Andrzej Piotrowski

8. Michał Bobrski

9. Andrzej Staszewski

10. Bartosz Chlebanowski